neděle 14. října 2012

Felix Baumgartner skočil z vesmíru, prekonal rekordy

Rakúšan Felix Baumgartner sa nakoniec dočkal, skočil z výšky 39 kilometrov a bezpečne pristál na zemi.
 
 Foto: youtube.com
Felix Baumgartner vyskočil z výšky viac ako 39 kilometrov.
 
 Rakúšan Felix Baumgartner zoskočil v nedeľu z vesmíru. Stal sa tak prvým človekom na svete, ktorý skočil z výšky viac ako 39 kilometrov
Štyridsaťtriročný bývalý vojenský parašutista mal pôvodne skákať v utorok, ale pokus mu na poslednú chvíľu zmaril prudký vietor.

Baumgartner vykonal najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, počas ktorého dosiahol rýchlosť až 1173 kilometrov za hodinu. Stal sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.


V nedeľu po 17:30 hod. začal balón s Felixom Baumgartnerom stúpať do vesmíru. Dlhoočakávaný skok sa tak po niekoľkých odkladoch uskutočnil. Synov zoskok sledovala priamo v Mexiku aj jeho matka Ava.
       
Výstup do stratosféry trval približne 2,5 hodiny. Celý zoskok bolo možné sledovať cez internet.

Felix tiež ako prvý človek v dejinách vystúpil s balónom vyššie ako 34,779 metra. Baumgartner absolvoval vo svojom živote 2300 zoskokov. Na svoj životný skok musel trénovať päť rokov.


Počas zoskoku mal na sebe pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého natrhnutie by znamenalo jeho okamžitú smrť.


Oblek bol podobný tým, aké nosia kozmonauti, no bol tuhší a zároveň ohybnejší. Rakúšan mal na špeciálnom obleku pripevnený GPS prístroj, päť HD kamier, vysielačku a prijímač. Skokana izolovali aj od extrémne nízkych teplôt a tiež ho mal ochrániť pred supersonickým treskom.


Výrobca energetických nápojov, ktorý celú akciu financuje, odmietol zverejniť náklady na zoskok a reklamnú kampaň. Jedinečný pokus v priamom prenose cez sociálnu sieť YouTube sledovalo viac ako sedem miliónov divákov.


ZDROJ: http://www.webnoviny.sk/svet/odvazny-rakusan-by-mal-skocit-z-ve/557647-clanok.htmlŽádné komentáře:

Okomentovat