sobota 13. října 2012

Planeta celá z diamantů

 Planeta celá z diamantů

Největší diamant ve vesmíru objevili nedávno v souhvězdí Raka. Jde o planetu dvakrát větší než je Země, která je téměř celá složená z diamantů!

Skalnatá planeta dostala označení '55 Cancri e' a obíhá kolem hvězdy podobné Slunci. Je vzdálená 40 světelných let od Země, v souhvězdí Hada. Rok tam trvá pouze 18 hodin. Planetu objevil americký tým výzkumníků s názvem Franco. Poloměr planety je dvakrát větší než je poloměr Země. Jde o velmi horkou planetu. Teplota na jejím povrchu dosahuje 1648 stupňů Celsia. "Povrch této planety je spíše pokryt grafitem a diamanty, než vodou a žulou," uvádí Nikki Madhunusudhan z University Yale.

Olivier Mousis z astronomického institutu ve francouzském městě Toulouse ve své studii odhaduje, že asi jedna třetina planety by mohla být z diamantů. Tato hmotnost odpovídá asi třem hmotnostem Země. Vědci poukazují na skutečnost, že toto není první diamantová planeta, která kdy byla objevena. Jde však o první, kterou bylo možné pozorovat velmi detailně.

Další diamantová planeta

Vědci objevili cizí planetu, která se zformovala z mrtvé hvězdy a pravděpodobně ji tvoří diamant například v srpnu 2011. Od Země je vzdálená 4000 světelných let.

Výzkum dělal tým profesora Matthewa Bailese ze Swinburne University of Technology v australském Melbourne a uveřejnil jej v časopise Science. Nejprve prostřednictvím radioteleskopů a dalekohledů objevili hvězdu Pulsar.

U nově objeveného PULSARU PSR J1719 si astronomové všimli, že doba impulsů je systematicky modulována. Způsobila to malá planetka obíhající kolem pulsaru v binárním systému. Obě jsou součástí mléčné dráhy a nacházejí se v souhvězdí Hada, vzdálených 4000 světelných let od Země (1 světelný rok = 9,46 bilionu kilometrů). Pulsar J1719-1438 je rychle rotující milisekundovou pulsar, který se za minutu otočí více než 10-tisíckrát, má 1,4 krát vyšší hmotnost než Slunce a průměr okolo 20 km. Planeta, která kolem něj obíhá, je asi 5 krát větší než Země.


zdroj: http://www.tajemstvi.eu/planeta-cela-z-diamantu.a518.html

Žádné komentáře:

Okomentovat