neděle 1. července 2012

Země dostane strážného anděla. Kvůli asteroidům

Vizualizace asteroidu 2011 AG5
Autor: YouTube 
Joplin (Kalifornie) - Srážka s asteroidem děsí lidstvo od té doby, co si uvědomilo její pravděpodobnost.
Ve světě už existuje celá řada organizací, které nepřetržitě sledují oblohu a hlídají, zda k nám něco nebezpečného neletí.
Kromě těch fantastických se už dokonce objevily i seriózní nápady, jak by se dalo srážce naší planety s cizím vesmírným tělesem zabránit.
Všechny návrhy ale naráží na jeden problém. Až astronomové skutečnou hrozbu objeví, bude už pozdě.
Například posledního asteroidu prolétajícího kolem Země si všimli týden před průletem a v tak krátkém čase se nedá dělat nic jiného než těleso bedlivě pozorovat.

Brzy už by ale lidstvo nemuselo do vesmíru jen bezmocně "mžourat". Americká nadace B612 (pojmenovaná po domovské planetce Malého prince) chce do kosmu poslat teleskop, jenž by astronomům umožnil dohlédnout dál a varovat nás s až 100letým předstihem.

Do vesmíru už za 10 let

První soukromá mise do vzdáleného vesmíru vyjde na stovky milionů dolarů. Podle BBC na ni ale přispívají jednotlivci a organizace z celého světa (včetně NASA) a korporace Ball Aerospace and Technologies, která dosud vyráběla meteorologické satelity, už se mohla dát do práce.
"Dostali jsme dar, který spočívá v tom, že můžeme udělat něco pozitivního pro budoucnost lidstva na Zemi," napsal na stránky nadace její zakladatel a výkonný ředitel Ed Lu. Lu je bývalý astronaut a B612 založil spolu s dalšími vysloužilými kolegy. 
Teleskop Ochránce (Sentinel) by mohl začít střežit Zemi už během deseti let. Samotná mise (zařízení dvakrát obkrouží kolem Venuše a Země) bude trvat 5,5 roku. Během té doby by měl zmapovat pohyb zhruba půl milionu asteroidů o rozloze 140 metrů a víc. Dopad 140metrového asteroidu by odpovídal výbuchu trhaviny o síle sta megatun.
Krom toho ale autoři projektu doufají, že se jim pomocí teleskopu podaří objevit až polovinu objektů větších než 30 metrů. Okolo 30 metrů měl tunguzský meteorit.
Teleskop Ochránce
Ochránce.Autor: Nadace B612

Co až hrozbu objeví?

Podle spoluzakladatele nadace B612 a člena posádky Apolla 9 Russella Schweickarta Země Ochránce vážně potřebuje. "V současnosti víme o necelém procentu potenciálně nebezpečných objektů v naší blízkosti," vysvětlil BBC.
No a co se stane, když teleskop nebezpečný asteroid objeví? Odborníci mají připraveno několik řešení.
Zatím jen teoretických.
Jejich výčet je vskutku pestrý. Od silového řešení á la hollywoodský film Armagedon, kdy by se lidé pokusili planetku rozmetat jadernou nebo vodíkovou pumou, přes vyslání lodi, jež by svou gravitací asteroid odklonila (tzv. gravitační tahač), až po ztřeštěné nápady typu nastříkat těleso na bílo, aby jej odchýlilo Slunce.
Gravitační traktor
Gravitační tahač. 

Bílá totiž zvyšuje odrážení slunečních paprsků, takže by se změnila rovnováha sil ze slunečního záření a dráha by se nepatrně posunula.
Riziko srážky je ale poměrně malé. Těleso, které napáchá vážné škody, se se Zemí srazí v průměru jednou za 2000 let.
Asteroid, který by byl schopen lidstvo vyhladit, pak naší planetě zkříží cestu jednou za několik milionů let. Na druhou stranu - dinosaury asteroid vyhubil a je tomu už 65,5 milionu let. 

zdroj: http://aktualne.centrum.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat