pondělí 16. července 2012

NASA stále červeně zamlžuje obrázky z Marsu

Když NASA uvolnila veřejnosti fotografie různých nebeských těles, mnozí lidé předpokládali, že jsou to ty nejlepší fotografie, které NASA má. Skutečnost je taková, že nejsou ani zdaleka těmi nejlepšími, jaké mají. Fotografie, které nám uvolnili, mají na sobě téměř vždy červenou „mlhu“, která je na nich nainstalovaná tak, abychom nemohli vidět skutečné barvy a ostré detaily, které tam jsou.   
Nedávným případem je panoramatické foto Marsu pořízené vozítkem Opportunity Rover. Od momentu nedávného vydání (červenec 2012) je z toho internet celý pryč.   Poznámky, které se objevují na diskusních fórech, nešetří slovy jako „dech beroucí“ nebo „ohromující“... Ve skutečnosti by verze NASA měla být popsána jako ta obyčejná.
Všimněte si, že obloha má rudý nádech. Proč? Proč, když všichni víme, že obloha na Marsu je v podstatě barvou identická s tou na Zemi? Ale to je v první řadě náznakem toho, že NASA na tomto obrázku nainstalovala červenou mlhu. To, co zde vidíte, je to, co byste viděli, kdybyste stáli na tomto místě na Marsu a kdyby tam byla tenká červená mlha nad celou touto oblastí. Viděli byste hrubé rysy, ale žádné podrobné detaily a barvy by byly daleko méně zářivé, než kdyby tam žádná mlha nebyla.
Toto je ten samý obrázek NASA, zbavený červeného zamlžení - a automaticky vyrovnaný. Pohleďte na živé barvy. Podívejte se na malé detaily, které ve verzi uvolněné NASA vidět nemůžete. Zatímco Mars na většině místech není tak rudý, červená půda na tomto místě je zářivě červená, podobně jako půda kolem Atoka, Oklahoma (USA). Ale co jsou ty zelené a modré barvy, které vidíme? Minerály?  Led? Vegetace? Nemám představu, ale jisté je, že existují.
Červené zamlžování, které NASA dělá téměř na všech fotografiích z Marsu, které uveřejňuje, nejen, že snižuje obrazovou kvalitu skutečných barev, ale také nám brání vidět jemné detaily, které na fotografiích jsou.
Tuto fotografii jsem zvětšil, tedy oblast blízko levé strany fotografie nahoře. Vidíte srovnání mezi verzí NASA, kterou publikovali (levý obrázek) a tím samým snímkem, kde je červený opar odstraněn (pravý snímek). Podívejte se, jak neuvěřitelně jsou vidět jemné detaily na obrázku s odstraněným červeným závojem. Podívejte se na tu ostrost a jasnost detailů.
Krátce řečeno, kdybyste stáli na tomto místě na Marsu, viděli byste něco velmi identického jako to, co je na obrázku vpravo. Takže, proč NASA publikuje na veřejnosti fotografie jako je ta nalevo?
Za celá ta léta jsem často našel velmi anomální věci na fotografiích z Marsu, které jsou skryty za „mlžícími“ operacemi NASA. Když odstraníte jejich rudý závoj, velmi nenormální rysy se často stanou dobře viditelnými. Avšak na tomto obrázku jsem nenašel žádné takové anomálie. Takže, jaký je účel zamlžování této fotografie? Jediné, co mě napadá jako odpověď na tuto otázku, je, že NASA uveřejnila za tu dobu mnoho desinformačních fotografií (zamlžených), a pokud uvolní jeden snímek, který je jasný, způsobí to, že si lidé po celém světě okamžitě všimnou, že NASA je celé desítky let klame.
V tuto chvíli musím říci, že jediný důvod, který mě napadl, proč to NASA s touto fotografií dělá, je, že chce udržet věci v souladu s jejich historií, aby drželi pravdu svého fotografického archivu pod pokličkou. Nejnovější zpráva pro NASA: nefunguje vám to.
 
Kevin Smith, 10.7.2012
 
 
překlad Karel Rašín

Žádné komentáře:

Okomentovat