sobota 2. června 2012

Jezero Cuitzeo jako němý svědek návštěvy kosmického vetřelce?

Jezero Cuitzeo jako němý svědek návštěvy kosmického vetřelce?
Vědci našli na dně jezera Cuitzeo důkazy o srážce Země s kosmickým projektilem před 12 900 lety.

Jezero Cuitzeo je jedním z největších sladkovodních jezer v Mexiku, jeho rozloha je asi 400 kilometrů čtverečních a najdeme ho severozápadně od hlavního města.
 
Průzkumy naznačují, že se na dně jezera nachází vrstva sedimentů, která mimo jiné obsahuje nanodiamanety. Ty jsou ještě tvrdší než klasické diamanty a vznikají při extrémních teplotách a tlacích. Neexistuje žádný známý geologický jev, který by nanodiamanty dokázal vytvořit. Jediným možným vysvětlením je mimozemská příčina vzniku.
 
Stáří sedimentů poměrně dobře koresponduje s geologickým obdobím, které se nazývá mladší Dryas a které bylo podle vědců provázeno náhlým ochlazením planety.
 
Už nějaký ten pátek leží na stole teorie, podle níž se právě v této době před 12 900 lety srazila naše Země s planetkou či jádrem komety o velikosti několika stovek metrů. Dopad kosmického projektilu na dlouhou dobu ovlivnil klima na Zemi.
 
Jenomže geologové většinou mimozemské teorie o vyhynutí či ovlivnění klimatu doslova nesnáší. Pro teorii o dopadu planetky či komety před 12 900 lety navíc chybí to hlavní: kráter.
 
Podle studií z posledních let ovšem žádný kráter možná ani nikdy neexistoval. Jádro komety se mohlo rozpadnout už při průletu atmosférou. Něco podobného se stalo na počátku 20. století na Sibiři a tehdejší návštěva kosmického vetřelce je dnes známa pod názvem Tunguzská katastrofa.
 
Planetka či kometa, která vybouchla před téměř 13 000 lety, byla ovšem jiným kalibrem. Následkem výbuchu nedošlo jen k pokácení stromů jako na Sibiři ale zemský povrch pod místem exploze mohl být vystaven teplotě až 2000°C. Důsledkem bylo nejen ovlivnění klimatu ale také vyhynutí řady živočichů v oblasti severní Ameriky.
 
Zdroje:
Wikipedia.org
http://www.universetoday.com/94001/mexican-lake-bears-witness-to-ancient-impact/

www.pravdu.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat